Dijital İçerik Ajansı

Hollanda Asgari Ücret 2022


İçindekiler

Hollanda Asgari Ücret 2022

Hollanda’nın 2022 yılındaki asgari ücret, kamu görevlileri ve diğer çalışanlar için öngörülen iyileştirmeler nedeniyle artırılacak.

2022 Asgari Ücretleri

  • Tam zamanlı çalıştırılanlar için: 2022 yılında asgari ücret 1.726 Avro olarak artırılacak.
  • Part-Time çalışanlar için: Çalışma saati başına 10.23 Avro ödeme yapılacak.

2022 Asgari Ücretinin Uygulama Şekli

2022 asgari ücreti, işverene karşı çalışanlara yönelik bir ödemedir. Bu asgari ücrete dâhil olanlar, 25 yıldan daha kısa bir süredir işe alınmış olanlar, ekstra çalışma saatleri için ödemeler veya otel danışmanları, gündelik işçiler ve temizlik çalışanlarıdır.

2022 Asgari ücretiyle İlişkili Faydalar

Hollanda asgari ücretinin artırılması, çalışanlara aşağıdaki faydalar sağlamaktadır:

  • Çalışanların düşük ücretli pozisyonlardaki kazançlarını artırmak.
  • Hizmet sektöründeki düşük ücretli çalışanların refahını ve sağlığının iyileştirilmesine olanak sağlamak.
  • Küçük ve orta ölçekli işletmelerin, asgari ücretin artırılması nedeniyle artan maliyetleri karşılayabilmeleri için çalışmaya yardımcı olmak.
  • Eşitlik ve adaletin teşvik edilmesine katkıda bulunmak.

“Hollanda’da emeklilik yaşı ne kadar?”

Hollanda’da emeklilik yaşı genel olarak 67 yaş. Ancak hiç çalışmayanlar ya da beşinci sınıf işçiler için 65, veya belirli meslek grupları için amaçlanan daha erken yaşlar da geçerli olabilir.

Hollanda’da emekli maaşı ne kadar?

Hollanda’da herhangi bir yıllık emeklilik maaşının ne kadar olacağı, bir kişinin sigorta veya kazanç düzeyine bağlıdır. Hollanda Sosyal Sigortaları Uygulama Yönetmeliğini (UVV) izleyen bir kişi, minimum emekli maaşı olarak iki yıllık ortalamanın, yıllık net kazancın ve sigortalı olma zamanının belirlenmesiyle elde edebilir. Hollanda’ya bağlı olarak, minimum emekli maaşının aylık ortalaması 2018 yılı için 898.60 Avro’dur. Ancak, yıllık net gelirin yüksek olduğu durumlarda, kişinin alacağı maaş da daha yüksek olabilir.

Hollanda’da emekli aylığı ne kadar sürüyor?

Hollanda’da emekli aylığı, kimliğinizin kapsamına göre değişebilir. 1991 yılına kadar emekli aylığını alan portekiz çalışanların ortalama erken emekli maaşları yaklaşık 850 – 1.000 Euro arasındadır. Ne yazık ki, 2001 yılından sonra emekli maaşı ödemesi sona erdi ve 2001 yılından itibaren çalışanlar sadece emeklilik maaşlarıyla değil, ayrıca emekli teşvik aylıklarıyla da ödüllendirildi. Emekli teşvik aylıkları, varlıkları ve yıllık gelirlerini göz önünde bulunduran hükümet tarafından düzenli bir şekilde belirlenir. 2020 yılında, emekli teşvik aylıkları, €435 ile €2,150 arasında değişmektedir.

“Hollanda’da emekli maaşı için ne kadar süre geçirmek gerekiyor?”

Hollanda’da emekli maaşı almak için 18 yaşında olmanız ve çalışmış olmanız gereken minimum süre 37 yıldır. Ayrıca, emekli maaşı almaya hak kazanmak için daha yüksek bir ödeme yapmanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu