Bitcoin

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adını kullanmış bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından 2008’de icat edilmiş bir kriptoparadır. 2009’da bir açık kaynak kodlu yazılım olarak piyasaya sürüldüğünde kullanılmaya başlandı.

Buna göre Bitcoin bir dijital paradır. Ve temelinde eşler arası güvenli para değişimi (gönderimi) yapmasını sağlamaktadır.

  • Venmo ve PayPal gibi, mevcut banka/kredi hesaplarına para transferi izinleri için geleneksel finans sistemlerine ihtiyaç duyan hizmetlerin aksine bitcoin merkezî değildir: Dünyanın herhangi bir yerindeki iki kişi, herhangi bir banka, devlet veya farklı bir kurumun katılımı olmadan birbirlerine bitcoin gönderebilir.

  • Bitcoin ile ilgili her işlem blok zincirinde izlenir. Bu, banka defterine veya müşterilerin bankaya giren ve çıkan kaynaklarına dair günlük kaydına benzer. Basit bir ifadeyle, bitcoin kullanılarak yapılan tüm işlemlerin kaydıdır.

  • Banka defterinden farklı olarak Bitcoin blok zinciri tüm ağa dağıtılmıştır. Hiçbir şirket, ülke veya üçüncü taraf bunu kontrol edemez ve herkes bu ağın bir parçası olabilir.

  • Sadece 21 milyon bitcoin olacaktır. Bu sayede dijital para herhangi bir şekilde şişirilemez veya manipülasyona maruz kalmaz.

  • Bir bitcoinin tamamını satın almak gerekmez: İhtiyacınıza göre sadece bir kısmını da alabilirsiniz.

Başa dön tuşu