Dijital İçerik Ajansı

Stratejik Tehdıt Nedir


İçindekiler

Stratejik Tehdıt Nedir?

Stratejik tehdıt, kuruluşların çevrelerindeki bazı faktörlerden kaynaklanan belirsiz ve risk taşıyan süreçlerdir. Bu tehdıtler, kuruluşların önceden belirtilen amaçları ve hedeflerini elde etmek için aşırı miktarda fırsat ve risk içeren kararlardan kaynaklanır. Stratejik tehdıtler; çevrenin hareket eden unsurlarına bağlı olarak değişebilir.

Stratejik Tehdıtın Özellikleri

  • Etkileşimli: Bir stratejik tehdıt her zaman bir çok bağımsız olay ve durumu içerici olabilir.
  • Belirsizlik: Stratejik tehdıt düşüncesi, çevresinin değişkenliğiyle bağaçlıdır. Ne zaman ne olacağı ve ne seviyede bozulacağı belirsizdir.
  • Kontrol Edilemez: Stratejik tehdıtler, kuruluşun kontrol edebildiği veya etkileyebildiği durumlar değildir.
  • Tahmin Edilemez: Stratejik tehdıtlardan önceden haberdar olmak, kuruluş için çok önemlidir ancak gelecekteki tahminler, zor olduğundan kısmen kuruluşun kontrolüne çıkma olasılığı yüksektir.
  • Öngörülemeyen Sonuçlar: Stratejik tehdıtlerin sonuçları önceden bilinemez.

Stratejik Tehdıtın Öz Yönetimi

Stratejik tehdıtların önlenmesi için kuruluşlar;

  • Faturalarının ve risk kaydının güncellenmesi,
  • Risk yönetiminin doğru biçimde geliştirilmesi,
  • Güvenlik tekniğinin güncellenmesi,
  • Bir stratejik yaklaşımı takip etmeleri gerekir.

Kuruluşlar ayrıca, riskleri anlamaları ve incelemeleri için stratejik yaklaşımlar geliştirmelidir. Bir stratejik tehdıt kapsamında riskleri anlamak ve önlem almak için, kuruluşlar, gerekli proaktif önlemleri takip etmelidir. Ayrıca, kuruluşlar, stratejik tehdıtleri yoğunlaştırmak ve önlem almak için giderek daha fazla çaba harcayabilir.

Ne Stratejik Tehdit Denetimi ile ilgili?

Strategik tehdit denetimi, kurumların yönetimsel ilkelerini ve ortak hedeflerini gerçekleştirmelerini desteklemek, riskleri düzenlemek ve stratejik hedeflerin başarılmasını sağlamak amacıyla tasarlanan süreçlerden oluşur. İlke olarak, çeşitli stratejik tehditlerin varlığı bir örgütün operasyonlarını etkilemek için tehlikeli bir durumu yaratıyor. Bu durum, hazırlık olmadan önlemler alınsa bile, ortaya çıkabilecek doğal afetler, seçilmiş yetkililer arasındaki çatışmalar veya entelektüel mülkiyet haklarını ihlal edenler gibi olağanüstü olaylara karşı örgütün karşı konulması gereken zorluklar ortaya çıkartabilir. Stratejik tehdit denetimi, tüm bu senaryolar için barındırılan risklerin değerlendirilmesi ve önlemler almak için gerekli önlemlerin alınmasını içerir.

Ne stratejik tehdit denetimi nedir?

Stratejik tehdit denetimi, stratejik kaynakların ve hizmetlerin kullanımıyla oluşturulacak olası zararlara karşı tedbirler alınarak, özellikle daha yüksek riskler teşkil eden saldırıları önlemek için kullanılan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım, risk analizi, güvenlik denetimi ve denetimler, yazılım güncelleştirmeleri ve yaklaşımlar, yönetim denetimleri ve daha fazlasını öngörebilir. Stratejik tehdit denetimi, özellikle büyük, kompleks organizasyonlar tarafından kullanılan bir teknik olarak hizmet eder ve bu ölçeklerde saldırı stratejilerinin olasılık analizlerini içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu