İçerik Pazarlama

Renk Sıralaması


İçindekiler

Renk Sıralaması

Renkler her insan tarafından çeşitli yollarla sıralanabilir. Birçok kişi renklerini öncelikle kromatik sıralamaya göre sıralar. Kromatik sıralama, kırmızı, sarı ve mavi arasındaki düzeni izler ve doğal olarak, saydamdan paslıya doğru bütün renkleri içerir. Bu sıralama elbette ki sizin için en uygun şey değil. Aşağıda renklendirmeyi kolaylaştıracak özel bir sıralama için tavsiyeler bulacaksınız.

Renk Sıralanması İçin Tavsiyeler

1. Koyu ve Paslı Renkleri Sıralayın:
Renkleri koyu ve paslı olarak sıralamak, kromatik sıralamanın tam tersi olacaktır. Bu, paslı renkleri önceleyecek ve sadece koyu renklerin daha sonra çıkışını sağlayacaktır. Örneğin, donmuş mavisi önce, sonra biraz koyu bir bej ve en son koyu kırmızı.

2. Yarı tonları Ayırın:
Yarı tonları iki opsiyonlu sıralama tarzından birinde sıralayabilirsiniz. Bunlar, ya yarı ton veya koyu rengin önce gelmesi gerektiği ya da aynı koyu tonun içinde küçük küçük tonları sıralamak olabilir. Örneğin, eşit paydaşlık ile her bir tonun arasına araya koyu veya pastel tonlar sokabilirsiniz.

3. Güçlü ve Hafif Renkleri Sıralayın:
Güçlü ve hafif renkleri sıralamanın bir diğer tavsiyesi, çok sayıda birbirinden farklı tonu kombinlemeyi öğrenmektir. Örneğin, koyu bir turuncu ardından açık bir turuncu gelir ve ardından çeşitli turuncu tonlarının arasına yerleştirebilirsiniz.

4. Tercih Ettiğiniz Renkleri Sıralayın:
En son olarak, tercih ettiğiniz renkleri sıralamalısınız. Her bir renk önceki tonuna yaklaşacak şekilde sıralanacak, ancak her zaman kişisel tercihlerinize göre hareket edebilirsiniz.

Renk Sıralama Örnekleri

  • Kırmızı, lila, ışıltılı mor, sonra sırasıyla koyu turuncu, turuncu, sonra soluk turuncu, tahta rengi
  • Koyu pembe, hafif yan beyaz, orkide, gümüş, sonra lavanta and sonra vanilla
  • Paslı sarı, sıcak limon rengi, açık yeşil, pastel mavi, mor ve sonra paslı kırmızı

Özet

Renkleri sıralamak, kendinize göre kolay bir görev olmayabilir ancak güzel bir sonuç elde etmenin ve kişisel bir tarz oluşturmanın küçük bir ödülü olacaktır. Orjinal renkleriniz varsa, kendi renk sıralamasınızı oluşturabilir ve istediğiniz renkleri arasında renkli bir bunye oluşturabilirsiniz.

Nasıl Renk Sıralaması Yapılır?

1. Renkleri açık, orta ve koyu tonlara göre sıralamak daha kolaydır.

2. Renkleri, renk döngüsünde bulunan kırmızıdan maviye veya tersi doğru sıralayabilirsiniz.

3. En koyu renkten en açık renge doğru sıralayabilirsiniz.

4. Renkleri, renk karışımına beraber renk ekleyerek sıralayabilirsiniz.

5. Renkleri kyan, yeşil, sarı vb. sırasına göre sıralayabilirsiniz. Aralara koyu veya pastel renkler ekleyebilirsiniz.

6. Tercih ettiğiniz renkleri sıralayabilirsiniz.

“Renk Sıralamasında Hangi Kriterler Kullanılır?”

Renkler, renk sıralamasında sırasıyla mavi, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı, pembe ve mora sıralanır. Renk sıralaması arasında aralıklar vardır, bu aralıklar ise renk yoğunluğu, renk karışımı ve renk tonları üzerinden belirlenir. Renk yoğunluğu, daha açık veya daha koyu tonlarda renklerden oluşurken, renk karışımı, iki ya da daha fazla renk karışımından oluşur. Renk tonları ise renklerin renk aralığındaki değişimleriyle ölçülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu