Dijital İçerik Ajansı

Ui Ux Tasarım Nedir


İçindekiler

Ui Ux Tasarım Nedir?

UI/UX (Kullanıcı Arayüzü/ Kullanıcı Deneyimi) Tasarımı, bir ürün ya da hizmeti nasıl kullanılacağını, kullanıcının ne hissedeceğini ve üründe aradıklarının ne olacağını düşünerek ortaya çıkan, kullanıcı arayüzü veya uygulama deneyiminin tasarımı sürecidir. Tasarım geliştirirken kullanıcının arayüze, deneyime ve sonuçlarını etkileyen her şeyi değerlendirmeyi içerir.

UI/UX Tasarımının Amacı

UI/UX Tasarımı ile üretilen ürün veya hizmetin, kullanıcılar tarafından kolayca anlaşılmasının, kullanıcının ihtiyaçlarına ve isteklerine göre yararlı ve anlamlı olmasının sağlanması amaçlanır. Ayrıca, tasarım sürecinde; arayüzün kullanımı ve kullanıcının deneyiminin maksimum verimi elde edilmesi hedeflenir.

UI/UX Tasarımının Aşamaları

UI/UX tasarımı, ilgili ürüne veya hizmete kullanımının maksimum verime ulaşmasını sağlamaya yönelik, üç temel aksada geliştirilir;

  • Kullanıcı Araştırması: Çeşitli teknikler (örneğin anket, mülakat, ziyaretçi izleme vb.) kullanılarak ürüne veya hizmete alışkanlıkları, talepleri ve bütün olası kullanıcı grupları hakkında bilgi toplanarak kullanıcı ihtiyaçları ve isteklerinin tespit edilmesi.
  • Tasarım ve Prototip Oluşturma: Kullanıcı arayüzü veya deneyiminin tasarımı, kullanıcı ihtiyaçları ve beklentileri göz önünde bulundurularak geliştirilir. İletişim vezneleri, arayüz değerlendirmeleri, kullanıcı testleri ve prototiplerin oluşturulması da buradaki aşamalardan birkaçıdır.
  • Yayına Hazır Olma: Arayüz ve uygulama deneyiminin kullanıcının isteklerine yönelik olarak geliştirilmesi ve sık sorulan soruların da cevaplanması sağlanarak yayına hazır hale getirilmesi.

UI/UX Tasarımının Önemi

Uygulama ve ürünlerin kullanıcıya sunulması ile beraber, UI ve UX tasarımını gözden kaçırmamak için her zamankinden daha çok önem taşımaktadır. Özellikle teknolojinin çok hızlı geliştiği günümüzde, ürün veya hizmeti rakiplerinden üstün kılmak, müşteriyi bağlamak ve kendi kendini yenilemeyi kolaylaştırmak için UI ve UX tasarımının gerekliliği artmaktadır.

“Ui Ux Tasarım Süreci Nasıl İşler?”

Ux ve Ui tasarım sürecinin başarılı olması için dikkat edilmesi gereken adımlar vardır. Ux için anlayıcı tasarım süreci, tutabilirlik ve kullanılabilirlik ölçümleri, özelliklerin ve ihtiyaçların keşfi ve stratejinin belirlenmesi, arayüz tasarımı, gereksinimlerin karşılanması ve prototipleme sürecinden oluşan adımları içerir. Bu aşamalardan sonra, kullanıcı testleri yapılır ve tasarım kullanıma sunulur. Konunun Ui kısmında ise uyarlanabilirlik, veri modellemesi, işlevsel cazibe ve interaktif tasarım, kullanıcı arayüzü endüstrisi standardları, öteki tester etme, taslak çizim ve Özgün Ağ yönetimi yapılır. Bunların ardından, gösterge çeşit, deneyim tasarımı, arayüz tasarım ve uygulama denetimi yapılır. Her iki alanda da, son aşama olan son kontroller yapılır, kullanıcı testi sonuçları arayan sonuçlar alınır ve uygulama geliştirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu