Amazon

25 Ağustos 2022 E-İhracat Destekleri Hakkında Karar (Karar Sayısı: 5986)


25 Ağustos 2022 E-İhracat Destekleri Hakkında Karar

Karar Sayısı: 5986

Türkiye 24 Ağustos 2022 tarihinde Karar Sayısı 5986 ile e-ihracat desteklerinin desteklerinin geliştirilmesine dair bir karara imza attı.

25 Ağustos 2022 Tarihinde Uygulanacak E-İhracat Desteği Yaklaşımları:

  • Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen e-ihracat desteği programı gibi kapsamlı destek paketleri desteklenecek.
  • Küresel pazar payını arttırmak için internet ve dijital altyapıyı artırmak, online alışveriş kaydını geliştirmek, e-ihracatın işlem giderlerinin azaltılması gibi konularda olduğu gibi ülke çapında e-ihracat politikalarının geliştirilmesi ve uygulanması için gereken adımların atılmasına olanak sağlanacak.
  • İşletmelerin bankalardan temin etmedikleri finansman imkanlarını arttırmak amacıyla, Kalkınma ve Yatırım Bankası tarafından e-ihracat yapan mikro ve küçük işletmelerin finansman desteği elde etmelerine olanak sağlayacak.
  • Küresel e-ticaret platformları, sosyal medya ve dijital reklam kapsamında mevcut altyapıyı iyileştirme ve yeni ve çarpıcı dijital ürün toplulukları geliştirme çabalarını desteklemek için mali destek sağlanacak.

Tüm ülkelerin küresel e-ihracatlarını artırmaları amacıyla önlemler almaları çerçevesinde, önerilen yaklaşımlar ile Türkiye küresel rekabetin bir parçası olarak stratejileri düzenlenecek ve e-ihracatı genişletilecek. Sedat Karar Sayısı 5986 ile uygulanacak e-ihracat desteği yaklaşımları ile Türk ticaretinin ulusal ve uluslararası seviyede güçlendirilmesine katkı sağlayan yasal bir çerçeveye sahip olacağı da bilinmektedir.

“25 Ağustos 2022’de E-İhracat Desteklerinin Etki Alanıyla İlgili Ne Öngörülüyor?”

Çözüm: 25 Ağustos 2022’de, e-ihracat desteklerinin etki alanını çoğaltacak yeterlilik kriterleri ve ek kolaylaştırma önlemlerinin olması öngörülüyor. Bu önlemler, e-ihracatın dijital çevrimiçi platformlar aracılığıyla teşvik edilmesini, ihracatçı ve ihracat destekçilerinin işlemlerinin kolaylaştırılmasını ve ürünlerin bir daha denetlenmeyecek şekilde ithalatçıya ulaşmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu