Dijital İçerik Ajansı

Dubai Asgari Ücret 2022


İçindekiler

Dubai’deki Asgari Ücret 2022

2022 yılında Dubai’de işçiler, kapsamlı bir asgari ücret uygulamasına sahip olacak. Ekonomiyi çalışanların sosyo-ekonomik durumunun bir faktörü olarak destekleyebilmek için, minimum asgari ücret uygulaması getirildi.

Uygulanan Asgari Ücret

Dünyanın çeşitli ülkelerinde olduğu gibi, 2022’de Dubai’de de asgari ücret uygulanacak. Dubai’de asgari ücret 1490 AED/ay olarak belirlendi. Bu asgari ücret genel olarak part-time çalışanlar, oda temizleyiciler, konuk hizmetleri çalışanları ve restoran görevlileri için geçerlidir. Tüm çalışanların bu minimum ücret almaları zorunludur.

Diğer Uygulanacak Asgari Ücretler

Dubai’de 2022 yılında çalışanlar ayrıca şu ücretlere de sahip olacaklar:

  • Havaalanı ve otel personeli: 2109 AED/ay
  • Genel görevli ve çaycılar: 1912 AED/ay
  • Güvenlik görevlileri: 2200 AED/ay
  • Lobist ve yardımcılar: 2711 AED/ay
  • Bulaşıkçılar/temizlik görevlileri: 1592 AED/ay

Sosyal Harcamalar

Uygulanan asgari ücret karşılığında, Dubai’deki çalışanlar çeşitli sosyal harcamalar için özel bir ödeneğe ek olarak sahip olacaklar. Bu ödenek, yıllık olarak o çalışan için ödenecek asgari ücretin yüzde üçü kadar olacaktır.

What are the new minimum wage laws for Dubai in 2022?

The Dubai government has not yet announced the new minimum wage law for 2022. The current minimum wage rate in Dubai is AED 3,000 per month. The rate of minimum wage has been increased every year since 2016. In March 2021, the UAE Council of Ministers approved an amendment to the labour law to establish a minimum wage of AED 4,000 a month. This new rate has not yet gone into effect, though it is anticipated to come into effect sometime in 2022.

What is the current minimum wage for employees in Dubai?

The current minimum wage for employees in Dubai is AED 2,000 (approximately US$545) per month, as set by law in 2018. However, additional allowances and bonuses may be negotiated by certain workers. These allowances may include job-specific allowances, housing allowances, and end-of-service benefits. This minimum wage generally applies to part-time employees, room cleaners, hospitality staff and restaurant workers. All employees must be paid this minimum wage.

What other minimum wages will be applicable?

In 2022, employees in Dubai will also be entitled to the following wages:

  • Airport and hotel staff: 2109 AED/month
  • General staff and waiters: 1912 AED/month
  • Security guards: 2200 AED/month
  • Lobbyists and assistants: 2711 AED/month
  • Dishwashers/cleaners: 1592 AED/month

Social Benefits

In addition to the minimum wage applicable, employees in Dubai will also be entitled to a special allowance for various social benefits. This allowance will be equal to three percent of the minimum wage payable for that employee annually.

What is the minimum wage for employees in Abu Dhabi?

The minimum wage for employees in Abu Dhabi is AED 3,000 ($817.59) per month.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu