Dijital İçerik Ajansı

Güney Kore Asgari Ücret Kaç Won


İçindekiler

Güney Kore’deki Asgari Ücret Ne Kadar?

Güney Kore, asgari ücreti bakımından ABD’den sonra dünyada ikinci sıradadır. Güney Kore’de geçerli olan asgari ücret 8590 won’tur.

Görülen Özet Şu Şekildedir

  • Yıllık Asgari Ücret: 8.590.000 won
  • Aylık Asgari Ücret: 715.833 won
  • Haftalık Asgari Ücret: 164.615 won
  • Günlük Asgari Ücret: 23.377 won

Asgari ücretin düzenli olarak artırıldığı Güney Kore’de işverenler tarafından desteklenen belirli güvencesiz işler dışındaki tüm işçiler, Güney Kore’ye bir asgari ücret almaya hak kazanırlar. Asgari ücret, aylık, haftalık ve günlük olarak ayrı şekillerde ölçülmektedir.

Güney Kore’deki asgari ücret, ABD dolarına karşı 3.09 won’dur. Ayrıca, Güney Kore hükümetinden ödenen devlet yardımları sayesinde, asgari ücretin ödenmesi için sınırlayıcı kurallar uygulanmamaktadır. Güney Kore’ye ödenen asgari ücret belirli sını fiyatları hedefler ve 2007’de Güney Kore hükümetinin uyguladığı kaçak çalışma denetimleri, çalışana asgari ücret ödenmesini teşvik etmek için uygulanmıştır.

“Güney Kore minimum sosyal güvenlik maaşı ne kadar?”

Güney Kore’de minimum sosyal güvenlik maaşı 2021 yılı için 900.000 Won’dur. Sosyal güvenlik maaşı her yıl Güney Kore Hükümeti tarafından değerlendirilmekte ve güncellenmektedir. Güney Kore’deki asgari ücrete ek olarak, sosyal güvenlik maaşlarına da yönelik ek yardımlar uygulanabilmektedir.

Güney Kore çalışanlar için minimum asgari ücret ne kadar?

2020 yılında Güney Kore’deki federal minimum asgari ücret 8,350 won ($7.15 USD) dir. 2021 yılında, Güney Kore devleti sadece ücretleri 8,590 won ($7.35 USD) ‘a yükseltmeyi planladı.

“Güney Kore’de çalışanlar haftalık çalışma süresi ne kadardır?”

Güney Kore’de, yasal olarak haftalık sınırlamaya tabi çalışma süresi 40 saattir. Ayrıca, çalışanların her 2 yılda bir yılda bir Müstehcen Azami Çalışma Haftası (MÜAZAH) tarafından korunması gerekir. MÜAZAH, aynı şirket için, 12 veya 24 hafta arasında değişebilir, ancak Güney Kore hükümeti, çalışanların bu sürenin bir yıla kadar çıkmayacağını açıkça belirtmektedir.

“Güney Kore’de ücretli tatiller ne kadar sürer?”

Güney Kore’de ücretli tatiller 10 gün sürer. Bunlar çoğu zaman resmi bayramlar arasında değişmektedir. Her yıl eylül ayında, genellikle Güney Kore’nin kurulmasının anma günü olan 3 Eylül’ü arifesi ile başlayan sol tatil, 10 gün sona ermeden geri döner iş günlerine başlarlar.

“Güney Kore’deki mesai saatleri ne kadar sürer?”

Güney Kore’deki ortalama çalışma saatleri haftada 40 saattir. Ancak, çoğu firma çalışanlarını haftada 50 ya da daha fazla saat çalışma yükümlülüğü altına alabilir. Bazı sektörlerde, çalışanlar haftada 70 ya da daha fazla saat çalışıyorlar. Büyük firmalardaki işçilerin çoğu haftanın 7 günü, 10 saat çalışıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu