Dijital İçerik Ajansı

Gürcistan Asgari Ücret


İçindekiler

Gürcistan Asgari Ücret

Gürcistan hükümeti tarafından geçen yıl (2018) düzenlenen ‘Gürcüstan Asgari Ücreti’, ülkenin tüm işçi ve emekçileri için eşit şartlarda çalışma imkânı yaratıyor. Asgari ücret 2019 yılı için yaklaşık 700 GEL (~253 USD) olarak belirlendiyor.

Asgari Ücretin Neler Getirdiği

Gürcüstan asgari ücreti tam zamanlı çalışan bütün işçi ve emekçilere, şu avantajları sağlıyor:

  • Normal Çalışma Saatlerinin Aşılmaması
  • Çalışma Saate Ek Ödeme
  • Yıllık Ücretli İzinler
  • Çalışanın Çocuklara Yardımı
  • Doğal Afetlerde İşçi Yardımı

Ayrıca, Gürcistan hükümeti 2019 yılının başında asgari ücrete %50 zam uyguladı, böylece Gürcistan işçi ve emekçileri için ekonomik gelişme ve daha iyi yaşam koşulları sağlamaya çalışıyor.

Çalışan Hakları

Gürcistan’da çalışanlar ayrıca günlük 8 saati geçmez çalışma, yaşa dayalı ek ödeme, banka havalesi, yıllık izinler ve çalışanın hastalık sebebi ile hastanede kalma süresince maaş alma gibi haklara sahip. Ayrıca Gürcistan asgari ücreti uygulaması işçi ve emekçileri ciddi zararlardan koruyarak, Gürcistan ekonomisini büyütmek için eşitlik sürecini desteklemektedir.

Gürcistan’da çalışan işçiler, ücretlerinin yetersizliğinden şikayet etmekte ve yüksek ücret sahibi olmak için çalışanların haklarını koruma açısından önemli değişikliklere ihtiyaçlarda. Gürcistan’da asgari ücretleri arttırılması, çalışanların iyi ödenen güvenli işler elde edebilecekleri ekonomik yararı getirecektir, çünkü çalışanlar desteklenmekte ve iyi bir yaşam standardı arttırılmaktadır.

Ne kadar sürüyor Gürcistan Asgari Ücret?

Gürcistan’da asgari ücret 2020 yılı için 1.760 GEL olup, 2021 yılı için 2.080 GEL olacaktır. 2021 yılı için geçerli asgari ücret her ay için toplam 24.960 GEL olarak hesaplanmaktadır.

Ne kadar tutar Gürcistan’da aylık asgari ücret?

Gürcistan’daki asgari ücret 2021 yılı için GEL 608’dir. GEL 608, Gürcistan lirası olarak yaklaşık 1.80 dolara eşittir.

“Gürcistan’da ücretli çalışanlara kaç yıllık tatil var?”

Gürcistan’da ücretli çalışanlar her yıl, her yıl tam 20 günl beyaz etiketli tatil almak için yasal hakka sahiptir. Bununla birlikte, çalışanın çalışma süresine bağlı olarak geçerli daha fazla tatil hakkı da vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu