Dijital İçerik Ajansı

İsveç Asgari Ücret


İçindekiler

İsveç Asgari Ücret

İsveç’te asgari ücret alan işçilerin her yıl Aralık ayında asgari ücretleri revize edilmektedir. Bu revizyon işveren ve işçiler arasındaki dengeyi sağlamak için yapılmaktadır.

2019 Yılına Uygun İsveç Asgari Ücreti

İsveç hükümeti 2019’da 18 yaş ve üzerinde olan kanuni olarak işçisine 108 SEK karşılığında asgari ücret parası ödeme zorunluluğu getirdi. 18 yaş altındaki çocuklar için ise ödenen asgari ücret 70 SEK’dir.

İsveç’te Asgari Ücretin Geçerliliği

2019’un ücretine göre kişi başına aylık ücret 107 SEK’dir ise, bu miktar 20 SEK artırılarak 127 SEK olarak yenilenmiştir. Bu, bir saat cinsinden düşünüldüğünde 8,80 SEK’e tekabül etmektedir.

Kazanılan Paraların Türü

Kazanan paranın türüne, kategorisine ve ödenme aracına göre değişmektedir. Örneğin; nakit olarak karşılanan her ödeme 108 SEK olarak gerçekleşmektedir ve başka çeşitli ödemeler, belirli bir süre için ödenebilir.

Gözardı Edilemeyecek Şeyler

İsveç’de asgari ücret alan işçilerin ödeyecekleri vergileri, düşük ücretler almaları veya vergileri kolaylıkla kurtarma olanağını tutmaları gibi durumların göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda asgari ücretin sadece çalışma durumunun hak ettiği ücretin alınmayacağı, ama o şartlarda hangi ücret alınması gerektiğinin belirlenmesi gerekmektedir.

İsveç’te Alınacak Diğer Önlemler

İsveç’te 2019’da asgari ücret alanlar için bazı önlem alınmıştır. Bunlar:

  • Ücretin İşverençe Ödenmesi: İşverenler, işçilere ödenecek ücret miktarını ödemek zorundadır.
  • Tarihinde Ödenmesi: İşçilere her ay verilmesi gereken ücretler tarihinde ödenmelidir.
  • Ücreti Yenileme: Her yıl Aralık ayında ücret artışını yenilemek için revizyon yapılır.

Sonuç

Her yıl asgari ücreti yenilemek, işçileri insanca ödeme alacak ülkeleri bir araya getirmek için güzel bir önlemdir. İsveç’te 2019’da bu ile yapılmış ve işçiler daha insanca ücretler almaya devam edecekler.

Ne kadar süreyle geçerli olan İsveç asgari ücret?

2019 yılında İsveç’teki asgari ücretin (genel toplu sözleşme kapsamında) geçerliliği 12 aydır. Her yıl, Aralık ayının ilk hafta sonu, asgari ücretlerin genel toplu sözleşme kapsamında revize edilmesi zorunludur.

Ne kadar süre aralığıyla İsveç asgari ücreti yenilenir?

İsveç’te, asgari ücret her yıl 1 Ocak’ta güncellenir. Asgari ücreti, ulusal ücret ve maliyet dengesine göre özelleştirdiğimiz ekonomik ve sosyal koşulların gelişmesine uygun olarak ayarlayan İsveç Hükümeti tarafından belirlenir. Her yıl Aralık ayınında revizyon yapılır.

“Ne kadar aralıklarla İsveç asgari ücreti gözden geçirilir?”

İsveç asgari ücreti her yıl gözden geçirilir. Her yıl Aralık ayının ilk hafta sonu, asgari ücretlerin genel toplu sözleşme kapsamında revize edilmesi zorunludur. Gözden geçirmeler, ekonomik koşullar ve sektörel ihtiyaçlar dikkate alınarak gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu