Dijital İçerik Ajansı

İsveç Te Asgari Ücret


İçindekiler

Isvec Te Asgari Ucret

Avrupa Birliği birincisi İsveç, insanlar için önemli bir mesafe katettikten sonra asgari ücreti iyileştirmek için taahhüt etmiştir. Teşvikler oluşturmak için İsveç’in sağlık, sosyal ve ekonomik politikalari nelerdir?

İsveç’in Asgari Ucret Politikaları

  • Küçük ve orta boyutlu işletmeler İsveç tarafından özendirilmektedir.
  • Yeni iş imkanlarının yaratılması desteklenmektedir.
  • İstihdam koşullarının iyileştirilmesi aracılığıyla asgari ücret konusunda bir düzenleme oluşturulmuştur.
  • Daha önce verilen asgari ücretin yeniden revizyonundan geçilerek düzenli olarak artışının sağlanması öngörülmektedir.

Isvec Te Asgari Ucretinin Faydaları

İsveç te asgari ücretten yararlanacak kişiler şunları elde edebileceklerdir:

  • İşi olmayan işgücüne istihdam olanakları sağlanması sağlanmış oluyor.
  • Tarım ve endüstriye yatırım için ülkenin imkanları artırılmış oluyor.
  • Gelir dağılımında adaletin sağlanması için asgari ücretin çalışanlara verilmesi sağlanmaktadır.
  • Sosyal ve kültürel çevrelerinde fırsat eşitliğinin sağlanacağı bir ortam oluşturulmuştur.

Bu, İsveç’teki asgari ücretin asil amacını tanımlıyor: Kişisel gelişimi teşvik etmek, ekonomik bağımsızlığı ve iyi bir yaşam standartı sağlamak için kişilerin haklarını korumak.

Neye göre belirlenir İsveç’teki asgari ücret?

İsveç’teki asgari ücret, 12.49 İsveç Kronu (SEK) /saat olarak belirlenmiştir. 1 SEK yaklaşık 8,61 TRY’ye denk gelmektedir. Asgari ücret, çalışanlara her saat için belirlenen miktarda ücret ödemeleri için gereklidir. Ücret, çalışanın meslek ve denetime tabi olduğu alana bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle asgari ücretin sadece hangi işlerde kullanılacağı belirlenmiştir. Ücret, en az karşılanamaz bir şekilde belirlenmiştir. Düzenleyici otoriteler tarafından düzenlenen ücret çerçevesinden en düşük işçi çıkararları sağlanarak, işçilerin hak ve çıkarının korunması sağlanır.

“Bir İsveçli için ne kadar asgari ücret ödenir?”

İsveç’de asgari ücret her ilde değişiklik gösterir. İsveç yasaları, çalışanların en az sözleşme / ortaklık tarafından sağlanan maaşlardan her ay en az en düşük olan bir asgari ücret almasını sağlar. Temmuz 2019 itibarıyla, en düşük İsveç asgari ücreti 9,48 İsveç kronu dönüşüm kuruyla yaklaşık 8,68 ABD dolarıdır.

“Bir İsveçli ne kadar maaş almalı?”

Maaş oranları ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. İsveç’te işverenler tarafından ödenen minimum maaş, 2020 itibariyle ortalama 2076 SEK (Sigita Krone) dir. Ancak her durum ve iş pozisyonu için farklı maaşlar ödenir. Örneğin, çalışan bir genç için, özel sektöre çalışan işler için daha yüksek ücretlerin ödenmesi gerekebilir. İsveç’de çalışanlar yılda 2 kez maaş artırımı alırlar. İşveren olarak da, ihale üzerinden daha yüksek ücretler ödemeye istekli olabilirsiniz.

İsveç’teki asgari ücretin ana amacı, kişisel gelişimi teşvik etmek, ekonomik bağımsızlığı ve iyi bir yaşam standartı sağlamak için kişilerin haklarını korumaktır. Tarım ve endüstriye yatırım için ülkenin imkanları artırılır, gelir dağılımında adaletin sağlanması için asgari ücret çalışanlara verilir ve sosyal ve kültürel çevrelerinde fırsat eşitliğinin sağlanacağı bir ortam oluşturulur. İsveç’teki en düşük asgari ücret, 12.49 SEK / saat olarak belirlenmiştir ve 2020 itibariyle ortalama 2076 SEK olan minimum maaş ödenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu