Bitcoin

Bitcoin Nedir ?

Geleceğin teknolojisi mi? Dijital bir varlık mı ?

Bitcoin nedir sorusuna en kısa cevap 2009 yılında yaratılmış merkezi olmayan bir dijital para birimidir. Bu teknolojinin yaratıcısı ise halen belirsiz bir sırdır. BTC, geleneksel para gönderim ücretlerinden daha düşük işlem ücreti ile işlem gerçekleştirdiğini iddia etmektedir. Devletin vermiş olduğu paranın dışında merkezi olmaya bir dijital para birimidir.

Bitcoin para gönderme, alma ve işleme gibi işlemlerde merkeziyetsiz bir yapıda olduğu için güvenliğini sağlama gibi temel etkiler için kriptografi kullanılmaktadır. Bundan dolayı kripto para olarak da adlandırılır. Bitcoinde gerçekleştirilen işlemlerin tamamı “madencilik” adı bilinen bir süreç tarafından büyükçe bir bilgi işlem gücüyle doğrulanır.

Bitcoin şuan için pek çok devlet tarafından sevilmeyen bir dijital varlıktır. Bunun temel nedeni ise misyonu ve varlığının bir çok işlemi merkeziyetsiz bir şekilde yapmasından kaynaklıdır.  Günümüzde Bitcoin’i tanıyan ve resmi para birimi olarak tanıyan tek ülke El Salvador ‘dur. Bitcoin nedir sorusuna bu şekilde bir cevap vermek elbette sınırlıdır. Ancak kripto dünyasının geleceğin bir parçası olduğunu son nokta olarak koymakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu