Dijital İçerik Ajansı

Norveç Asgari Ücret 2022


İçindekiler

Norveç Asgari Ücreti 2022

Ülkeye Göre Uygulanacak Asgari Ücreti

Norveç’te 2022 yılında geçerli olan asgari ücretler belirlendi. Her ülkede farklılık gösteren asgari ücretler, prime üzerinden belirlenir. Bu nedenle her ülkenin asgari ücreti farklı olacaktır.

Norveç Asgari Ücretinin 2022 Oranları

Norveç’te 2022 yılı geçerli olan asgari ücret sol taraftaki tabloda aşağıda gösterilmiştir:

  • Osmanlı: 645 TL
  • Rogaland: 705 TL
  • Hordaland: 695 TL
  • Troms: 657 TL

2022 Yılında Farklı Şehirlerdeki Artış Oranları

Osmanlı, Rogaland ve Hordaland şehirlerinin 2022 yılı geçerli olan asgari ücretlerinde yüzde 3,2 ile yüzde 4,8 arasında bir artış mevcuttur. Ayrıca Troms şehirindeki asgari ücrette ise yüzde 7,5 oranında bir artış mevcuttur.

Asgari ücretler Hakkında Daha Fazla Bilgi

Asgari ücret hakkında daha fazla bilgi almak, her ülkede geçerli güncel rakamları kontrol etmek isteyenlerin Norveç’deki resmi sitesini ziyaret edebilmeleri öneriliyor. Siteye ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Norveç İş Kanunu’nda yer alan 2022 asgari ücret ne kadar?

2022 yılı için Norveç’teki işçilerin en az alabilecekleri Brüt ücret 121.30 Norveç Kronu’dur ($14.67 USD). İş kanunu’nda açıkça belirtilmese de, 2022 yılında geçerli ücretin tüm primleri, çalışan sağlık planları veya konaklama spektrumunu kapsadığı düşünülmektedir.

“Norveç’teki 2022’deki en düşük maaş arttırım oranı ne kadardır?”

Norveç’teki 2022’deki en düşük maaş arttırım oranı, her yıl dokuz puan ile sınırlı olmak üzere yüzde 3,4’tür.

“Norveç’teki 2022’deki maaş arttırım yasası nedir?”

Norveç, 2022’de önemli maaş arttırımları sunmak için bir dizi yeni yasa koymayı planlıyor. Bu yasalar, ücretli işçilerin yıllık maaşlarını kademeli olarak 2022’ye kadar yüzde 45 artıracak ve 2022’den sonra bu düzeyde maaşın uzun vadeli olarak korunmasını sağlayacak. Norveç, herkes için daha iyi bir yaşam amaçlayan ve işçilerin fiyatların arttığı koşullarda uzun vadede geçimini sürdürebilecek daha yüksek bir ödemeye hak kazandığı bir sosyal modelini öne çıkarmayı amaçlamaktadır.

“Norveç’teki 2022’deki maaş arttırımının ne kadar olduğu nedir?”

Norveç 2022’deki maaş arttırımı, hükümet tarafından yapılan açıklamalara göre, 2021 yılında 187 NOK arttırılacak. 7,9% oranında tüm Norveç çalışanlarının maaşlarını etkileyecek olan bu arttırım, Norveç devlet memurlarının maaşlarının da kapsamına alınacak olup, yaklaşık 3.250 NOK ortalama maaş arttırımına yol açacaktır. 2022’deki maaş arttırımı, devletin ücretlilerin ödemelerini düzenleme ciddiyeti ile iletişiminin kesin bir göstergesi olarak görülebilir.

“Norveç’teki maaş arttırımları kimin belirlediği nedir?”

Norveç’teki maaş arttırımları, Norveç Ulusal Konfederasyonu tarafından belirlenir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, maaş arttırımlarıyla ilgili ölçekleri seçer, tespit eder ve uygulamaya koyar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, güvenlik, sağlık veya herhangi bir ödemeyle ilgili tecrübeli yetkililerden oluşan bir işçi temsilcilerinin oluşturduğu Eidgenössische Arbeitsverwaltung komisyonunda yer alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu