Dijital İçerik Ajansı

Bulgaristan Da Asgari Ücret Kaç Leva


İçindekiler

Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Bulgaristan’da asgari ücret 2020 yılı itibariyle 490 Leva olarak belirlendi.

Asgari Ücretin Artması

Asgari ücretin 490 Levaya çıkarken:

  • 2019 yılında 430 Levaya
  • 2018 yılında 370 Levaya
  • 2017 yılında 360 Levaya

bulunmaktaydı. Yıllar geçtikçe asgari ücret ne kadar artmaktadır.

Türkiye ile Karşılaştırmalı Fiyat

Bulgaristan’da zorunlu olarak uygulanan asgari ücret türkiye’dekine göre daha düşük olmasına rağmen, karşılaştırmalı olarak Bulgaristan’daki asgari ücret Türkiye ortalamasının yaklaşık olarak 2 katıdır: 2.040 TL.

Asgari Ücretin Dahil Olduğu Harcamalar

Bulgaristan’daki asgari ücretin, Sosyal Güvenlik Sandığı Primi, Sağlık Sigortası Primi ve Yıllık İzin Fazlasının da dahil edildiği harcamaların ücretinin toplam tutarı 591 Leva’dır.

“Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar Düşük?”

Bulgaristan’da Asgari Ücret, yıllık çalışanlar için 5,210 Leva ve aylık çalışanlar için ise 904 Leva’dır.

Bulgaristan’da Asgari Ücrete Ne Kadar Mevduat Olması Gerekiyor?

Bulgaristan’da asgari ücretine bağlı olarak çalışanlar için mev cut oranı genel olarak %27 dir. Bu oran, çalışanlara sağlanan mevcut miktarı gösterir. Bu oran, her ay çalışanların mevcut kazançları üzerinden alınır ve çalışanlara sağlananlar dahil olmak üzere toplam maaşlara uygulanır.

Bulgaristan’da Asgari Ücretli Çalışanlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Bulgaristan’da asgari ücretli çalışanlar, 1 Temmuz 2020’den itibaren ortalama 435 BGN (Bulgar Levası) almaktadır. 1 BGN 410,03 TRY (Türk Lirası) değerindedir. O halde asgari ücretli çalışanlar ortalama 1.777,40 TL almaktadır.

Bulgaristan’da Çalışan Maaşları Ne Kadar?

Türkiye ile karşılaştırıldığında, Bulgaristan’da çalışanlar daha düşük maaşlar kazanıyorlar. Ortalama bir maas aralığı net 500-800 BGN civarındadır. 1 BGN, yaklaşık 1.86 Türk Lirasına eşit. O halde ortalama bir Bulgar işçisi, 900 BGN (1678.000 TL) maaş alıyor.

“Bulgaristan’da Çalışanlara Prim Ödemesi Mevcuttur Mu?”

Evet, Bulgaristan’da çalışanlara prim ödemesi mevcuttur. Bulgaristan Anayasası ve çeşitli kanunlar çalışanlara yıllık ücret artışı ve aylık prim ödemesine izin vermektedir. Ayrıca, Bulgaristan’daki işverenler öncelikle Ekim ayından Aralık ayına kadar her çalışanın belirli bir priminin ücretinden ödeneceğini farz eder. Ne yazık ki, çoğu işçinin bu primlerden faydalanamadığı bildirilmektedir. Dahası, bu prim ödemelerinin çoğu Bulgaristan’ın tekel ve çoğulculuk olmayan sektörlerinde çalışanlar arasında aykırı bir şekilde dağılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu