Analiz

Dolarda Son Durum Nedir?

Yükseliş mi yoksa düşüş mü?

Dolar 20 Aralık 18 #Try tarihi zirvesinden bu güne 14 -13 arasında sıkışıp kaldı. Konjonktür ve ülkemizde yaşanan gelişmeler #fed ( Amerikan Merkez Bankaları Sistemi ) 2022 tarafından yapılan 2022 için faiz arttırımı haberleri ile dolarda sürekli olarak yukarı gitme eğilimi doğmaktadır. Bugün halen 13 ile 14 arasında gidip gelen doların bu günkü seyri 2020  7 Mayıs ile 23 Temmuz aralığına oldukça benzer bir grafik sürdürmektedir. Şuan #dolar da mini yükseliş trend desteğine göre 13,50 ₺ desteği alıcı bulacak ilk bölge olarak karşımızda durmaktadır. İlk sağlam direncimiz ise #fib’e göre 13.80₺ civarıdır.

#fib destek ve dirençleri ise öncelikle dolarda 13.40 yükselen mini trend desteği günlük bir şekilde kırılırsa 12.70 seviyesi alıcılı bir destek olarak görev edinecektir. 13.80 ise satış baskısının olacağı bir noktadır diyebilirim.

Şimdi iki grafik ile doların 2020 ile bugün arasındaki benzerliği de bir göz atmakta fayda olduğuna inanıyorum. Ayrıca önümüzde Rusya – Ukrayna savaşı olacağı varsayımı da göz ardı edilmeden bu savaştan en çok etkilenecek olan ülkelerin gelişmekte olan ülkeler olacağını da bilmekte fayda vardır. Savaşlar ekonomik durumları ve borsaları derinden etkileyen etkenlerdir. Ki bu savaş sadece iki ülke arasında olmaktan ziyade çok daha global bir savaş olarak bakmak gerekir. 2020 Mayıs ayında da dolara bir müdahale sonrası büyük bir düşüş yaşandı.

 

Yukarıdaki grafikte büyük bir benzerlik söz konusu. Elbette aynı düzlem gerçekleşti diyerek devamının da aynı olacağı anlamı gelmez ancak tarih tekerrür eder meselesini de bir yerde hatırlamak gerekecektir. #dolar büyük bir yükselişten sonra düşüş yaşadı ancak şuan daha fazla düşmeme gibi bir eğilim içinde yani düşmeyen şey çıkacaktır tezini arasıra hatırlamakta fayda var. Global de gelişen durumlar ülkemizdeki sınırsız zamlar ve likidite sorunlarımız ile doların yükselişi önünde ne kadar set kurabiliriz bunu düşünmekte fayda var.

4 Şubat itibariyle TCMB brüt rezervi 114.9 milyar. Ocak ayında bu miktar 111 milyardı. Bu artışlar tam anlamı ile olumlu olması için swap işlemler hariç net rezervde de bir yükseliş görmek gerek. Bu verileri aktarmanın sebebi de daha öncesinde bu rakamlar için 140 Milyar seviyeleri idi. Yani %20 ‘lik bir düşüş var bunun sebebi de pandemi idi. Şimdi gel gelelim doların geleceği ne olacak? Diyenlere altta güzel bir grafik var. Bu trafik Mayıs 2021 düşüşü sonrası gerçekleşen durum.

Görüldüğü üzre dolarda 2020 düşüşü sonrası belirli bir düzlemde akümüle olduktan sonra yukarı yönlü hareketini yapmıştı. Şimdide aynısı olacak demeden güzel bir örnek olarak göz önünde bulundurmakta fayda var. Kişisel beklentim 18₺ yerine 16₺ ile dolarda bir ikili tepe oluşturması ve sonrasında ise burda akümüle olmasını beklemek.

 

DipNoT: yazdıklarım yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte sadece beklentilerimin yer aldığı bir yazıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu